IPU95R450P7AKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPU95R450P7AKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO251-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 950V 14A TO251-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 360µA
Base Product Number IPU95R450
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 7.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 104W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 950 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1053 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)