IPW60R041P6FKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPW60R041P6FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO247-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 77.5A TO247-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 260
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P6
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 2.96mA
Base Product Number IPW60R041
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 41mOhm @ 35.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 481W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 170 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8180 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 77.5A (Tc)