IPW60R160C6FKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPW60R160C6FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO247-3-1
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 23.8A TO247-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 236
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 750µA
Base Product Number IPW60R160
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 11.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 176W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1660 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23.8A (Tc)