IPW60R230P6FKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPW60R230P6FKSA1
Package:
PG-TO247-3
Description:
MOSFET N-CH 600V 16.8A TO247-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P6
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-247-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 530µA
Base Product Number IPW60R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 6.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 126W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1450 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16.8A (Tc)