Home / Single FETs, MOSFETs / IPW65R060CFD7XKSA1
IPW65R060CFD7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPW65R060CFD7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO247-3
Batch:
Datasheet:
Description:
650V FET COOLMOS TO247
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 860µA
Base Product Number IPW65R060
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 16.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 171W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3288 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)