IPW90R800C3FKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPW90R800C3FKSA1
Package:
PG-TO247-3-1
Description:
MOSFET N-CH 900V 6.9A TO247-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-247-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 460µA
Base Product Number IPW90R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 800mOhm @ 4.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 104W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.9A (Tc)