IPZ60R070P6FKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPZ60R070P6FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO247-4
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 53.5A TO247-4
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P6
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-4
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.72mA
Base Product Number IPZ60R070
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 20.6A, 10V
Power Dissipation (Max) 391W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4750 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 53.5A (Tc)