IPZA60R037P7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPZA60R037P7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO247-4
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 76A TO247-4
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-4
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1.48mA
Base Product Number IPZA60
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 37mOhm @ 29.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 255W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 121 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5243 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 76A (Tc)