Home / Single FETs, MOSFETs / IQE022N06LM5SCATMA1
IQE022N06LM5SCATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IQE022N06LM5SCATMA1
Package:
PG-WHSON-8
Description:
OPTIMOS 5 POWER-TRANSISTOR 60V
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 48µA
Base Product Number IQE022
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 100W (Tc)
Supplier Device Package PG-WHSON-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4420 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Ta), 151A (Tc)