IQE030N06NM5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IQE030N06NM5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TSON-8-4
Batch:
Datasheet:
Description:
TRENCH 40<-<100V PG-TSON-8
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9633
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 50µA
Base Product Number IQE030N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 107W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSON-8-4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 49 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Ta), 137A (Tc)