Home / Single FETs, MOSFETs / IQE046N08LM5CGATMA1
IQE046N08LM5CGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IQE046N08LM5CGATMA1
Package:
PG-TTFN-9-3
Description:
TRENCH 40<-<100V
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 9-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 47µA
Base Product Number IQE046
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.6mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 100W (Tc)
Supplier Device Package PG-TTFN-9-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3250 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15.6A (Ta), 99A (Tc)