IRF135SA204
Infineon Technologies
Product No:
IRF135SA204
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
D2PAK-7
Description:
MOSFET N-CH 135V 160A D2PAK-7
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®, StrongIRFET™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab) Variant
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number IRF135
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.9mOhm @ 96A, 10V
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Supplier Device Package D2PAK-7
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 315 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 135 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11690 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)