IRF300P227
Infineon Technologies
Product No:
IRF300P227
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO247-3
Description:
MOSFET N-CH 300V 50A TO247AC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 40
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 270µA
Base Product Number IRF300
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 313W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 107 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4893 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)