IRF40DM229
Infineon Technologies
Product No:
IRF40DM229
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
DirectFET™ Isometric MF
Description:
MOSFET N-CH 40V 159A DIRECTFET
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DirectFET™ Isometric MF
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 100µA
Base Product Number IRF40DM229
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.85mOhm @ 97A, 10V
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Supplier Device Package DirectFET™ Isometric MF
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 161 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5317 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 159A (Tc)