IRF60R217
Infineon Technologies
Product No:
IRF60R217
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
D-PAK (TO-252AA)
Description:
MOSFET N-CH 60V 58A DPAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.7V @ 50µA
Base Product Number IRF60R217
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.9mOhm @ 35A, 10V
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Supplier Device Package D-PAK (TO-252AA)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2170 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 58A (Tc)