IRF9Z10PBF
Vishay Siliconix
Product No:
IRF9Z10PBF
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-220AB
Description:
MOSFET P-CH 60V 6.7A TO220AB
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 945
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tube
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number IRF9Z10
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 4A, 10V
Power Dissipation (Max) 43W (Tc)
Supplier Device Package TO-220AB
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 270 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.7A (Tc)