IRFB9N30APBF
Vishay Siliconix
Product No:
IRFB9N30APBF
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-220AB
Description:
MOSFET N-CH 300V 9.3A TO220AB
User Guide
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number IRFB9
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 5.6A, 10V
Power Dissipation (Max) 96W (Tc)
Supplier Device Package TO-220AB
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 920 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.3A (Tc)