IRFD010PBF
Vishay Siliconix
Product No:
IRFD010PBF
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
4-HVMDIP
Description:
MOSFET N-CH 50V 1.7A 4DIP
User Guide
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number IRFD010
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 860mA, 10V
Power Dissipation (Max) 1W (Tc)
Supplier Device Package 4-HVMDIP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 50 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 250 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.7A (Tc)