
Vishay Siliconix
Product No:
IRFDC20PBF
Manufacturer:
Package:
4-HVMDIP
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 600V 320MA 4DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.071
2.071
10
1.8563
18.563
100
1.49188
149.188
500
1.225766
612.883
1000
1.015626
1015.626
2000
0.945592
1891.184
5000
0.910566
4552.83
10000
0.875548
8755.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFDC20 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.4Ohm @ 190mA, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 1W (Ta) |
| Supplier Device Package | 4-HVMDIP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 18 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 350 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 320mA (Ta) |