IRFH5250TR2PBF
Infineon Technologies
Product No:
IRFH5250TR2PBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
8-PQFN (5x6)
Description:
MOSFET N-CH 25V 45A PQFN
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Cut Tape (CT)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.35V @ 150µA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.15mOhm @ 50A, 10V
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7174 pF @ 13 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Ta), 100A (Tc)