IRFH5300TRPBF
Infineon Technologies
Product No:
IRFH5300TRPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
8-PQFN (5x6)
Description:
MOSFET N-CH 30V 40A/100A 8PQFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9818
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.35V @ 150µA
Base Product Number IRFH5300
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.6W (Ta), 250W (Tc)
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7200 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta), 100A (Tc)