
Infineon Technologies
Product No:
IRFI3205PBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB Full-Pak
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 55V 64A TO220AB FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.736
2.736
10
2.27335
22.7335
100
1.809465
180.9465
500
1.531096
765.548
1000
1.299106
1299.106
2000
1.234154
2468.308
5000
1.187756
5938.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI3205 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8mOhm @ 34A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 63W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB Full-Pak |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 170 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4000 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 64A (Tc) |