
Infineon Technologies
Product No:
IRFI4227PBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB Full-Pak
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 26A TO220AB FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8975
2.8975
10
2.6068
26.068
100
2.1356
213.56
500
1.817996
908.998
1000
1.533243
1533.243
2000
1.456588
2913.176
5000
1.40182
7009.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI4227 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 25mOhm @ 17A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 46W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB Full-Pak |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 110 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4600 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 26A (Tc) |