
Vishay Siliconix
Product No:
IRFI530GPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 9.7A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7575
1.7575
10
1.57605
15.7605
100
1.26711
126.711
500
1.041048
520.524
1000
0.86259
862.59
2000
0.803102
1606.204
5000
0.773357
3866.785
10000
0.743612
7436.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI530 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 160mOhm @ 5.8A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 42W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 33 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 670 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.7A (Tc) |