
Infineon Technologies
Product No:
IRFI540NPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB Full-Pak
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 20A TO220AB FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.23595
12.3595
100
0.961495
96.1495
500
0.815024
407.512
1000
0.663917
663.917
2000
0.624996
1249.992
5000
0.595232
2976.16
10000
0.567768
5677.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI540 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 52mOhm @ 11A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 54W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB Full-Pak |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 94 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1400 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |