
Vishay Siliconix
Product No:
IRFI640GPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 9.8A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2895
2.2895
10
2.05295
20.5295
100
1.649865
164.9865
500
1.355555
677.7775
1000
1.123176
1123.176
2000
1.045722
2091.444
5000
1.006981
5034.905
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI640 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180mOhm @ 5.9A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 40W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 70 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1300 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.8A (Tc) |