
Vishay Siliconix
Product No:
IRFI720GPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 400V 2.6A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.261
2.261
10
2.03205
20.3205
100
1.632955
163.2955
500
1.341628
670.814
1000
1.111633
1111.633
2000
1.034968
2069.936
5000
0.996636
4983.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI720 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.8Ohm @ 1.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 30W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 20 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 410 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.6A (Tc) |