
Vishay Siliconix
Product No:
IRFI740GLCPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 400V 5.7A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.553
3.553
10
3.19485
31.9485
100
2.617535
261.7535
500
2.228282
1114.141
1000
1.87928
1879.28
2000
1.785316
3570.632
5000
1.718198
8590.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI740 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 550mOhm @ 3.4A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 40W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 39 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1100 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.7A (Tc) |