
Vishay Siliconix
Product No:
IRFI740GPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 400V 5.4A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.679
2.679
10
2.40445
24.0445
100
1.970205
197.0205
500
1.677187
838.5935
1000
1.414493
1414.493
2000
1.343775
2687.55
5000
1.293254
6466.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI740 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 550mOhm @ 3.2A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 40W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 66 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1370 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.4A (Tc) |