
Vishay Siliconix
Product No:
IRFI830GPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 500V 3.1A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6435
1.6435
10
1.4744
14.744
100
1.18541
118.541
500
0.973902
486.951
1000
0.80694
806.94
2000
0.751288
1502.576
5000
0.723463
3617.315
10000
0.695638
6956.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI830 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.5Ohm @ 1.9A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 35W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 38 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 610 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.1A (Tc) |