
Vishay Siliconix
Product No:
IRFI9530GPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET P-CH 100V 7.7A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0995
2.0995
10
1.8848
18.848
100
1.514775
151.4775
500
1.244576
622.288
1000
1.031216
1031.216
2000
0.960098
1920.196
5000
0.92454
4622.7
10000
0.888982
8889.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | P-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI9530 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 300mOhm @ 4.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 42W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 38 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 860 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7.7A (Tc) |