
Vishay Siliconix
Product No:
IRFI9Z14GPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET P-CH 60V 5.3A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.976
1.976
10
1.77745
17.7745
100
1.42861
142.861
500
1.173706
586.853
1000
0.972506
972.506
2000
0.905436
1810.872
5000
0.8719
4359.5
10000
0.838366
8383.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | P-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFI9 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 500mOhm @ 3.2A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 27W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 12 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 270 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.3A (Tc) |