
Vishay Siliconix
Product No:
IRFIBE20GPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 1.4A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6885
2.6885
10
2.41775
24.1775
100
1.943605
194.3605
500
1.596855
798.4275
1000
1.323103
1323.103
2000
1.231856
2463.712
5000
1.186227
5931.135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFIBE20 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.5Ohm @ 840mA, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 30W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 38 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 530 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 1.4A (Tc) |