IRFIBF20G
Vishay Siliconix
Product No:
IRFIBF20G
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-220-3
Description:
MOSFET N-CH 900V 1.2A TO220-3
User Guide
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number IRFIBF20
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8Ohm @ 720mA, 10V
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Supplier Device Package TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 490 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.2A (Tc)