
Infineon Technologies
Product No:
IRFP140NPBF
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 33A TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9665
1.9665
10
1.6359
16.359
100
1.30226
130.226
500
1.101886
550.943
1000
0.934933
934.933
2000
0.888193
1776.386
5000
0.8548
4274
10000
0.8265
8265
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFP140 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 52mOhm @ 16A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 140W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 94 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1400 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 33A (Tc) |