
Vishay Siliconix
Product No:
IRFP140PBF
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 31A TO247-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7905
3.7905
10
3.40005
34.0005
100
2.78597
278.597
500
2.371637
1185.8185
1000
2.000178
2000.178
2000
1.900171
3800.342
5000
1.828731
9143.655
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFP140 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 77mOhm @ 19A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 180W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 72 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1700 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 31A (Tc) |