
Infineon Technologies
Product No:
IRFP150NPBF
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 42A TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3275
2.3275
10
1.9323
19.323
100
1.538145
153.8145
500
1.301519
650.7595
1000
1.104328
1104.328
2000
1.049114
2098.228
5000
1.00967
5048.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFP150 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 36mOhm @ 23A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 160W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 110 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1900 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 42A (Tc) |