IRFP22N50A
Vishay Siliconix
Product No:
IRFP22N50A
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-247AC
Description:
MOSFET N-CH 500V 22A TO247-3
User Guide
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number IRFP22
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 13A, 10V
Power Dissipation (Max) 277W (Tc)
Supplier Device Package TO-247AC
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3450 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)