
Vishay Siliconix
Product No:
IRFP240PBF
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 20A TO247-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.698
2.698
10
2.2401
22.401
100
1.782675
178.2675
500
1.508448
754.224
1000
1.279897
1279.897
2000
1.215905
2431.81
5000
1.170191
5850.955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFP240 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180mOhm @ 12A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 150W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 70 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1300 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |