
Infineon Technologies
Product No:
IRFP250MPBF
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 30A TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.299
2.299
10
1.91045
19.1045
100
1.52019
152.019
500
1.286338
643.169
1000
1.091446
1091.446
2000
1.036878
2073.756
5000
0.99789
4989.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFP250 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 75mOhm @ 18A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 214W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 123 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2159 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 30A (Tc) |