
Vishay Siliconix
Product No:
IRFP254PBF
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 250V 23A TO247-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.857
3.857
10
3.4618
34.618
100
2.83651
283.651
500
2.414634
1207.317
1000
2.036439
2036.439
2000
1.934628
3869.256
5000
1.861886
9309.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFP254 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 140mOhm @ 14A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 190W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 140 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2700 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 23A (Tc) |