
Infineon Technologies
Product No:
IRFP3206PBF
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 120A TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3155
3.3155
10
2.9811
29.811
100
2.44264
244.264
500
2.07936
1039.68
1000
1.753681
1753.681
2000
1.665996
3331.992
5000
1.603362
8016.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 150µA |
| Base Product Number | IRFP3206 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3mOhm @ 75A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 280W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 170 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6540 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) |