
Infineon Technologies
Product No:
IRFP3415PBF
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 150V 43A TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0685
3.0685
10
2.5764
25.764
100
2.08392
208.392
500
1.852367
926.1835
1000
1.586092
1586.092
2000
1.493476
2986.952
5000
1.432838
7164.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFP3415 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 42mOhm @ 22A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 200W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 200 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2400 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 43A (Tc) |