
Vishay Siliconix
Product No:
IRFP350PBF
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 400V 16A TO247-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4865
3.4865
10
3.1293
31.293
100
2.56424
256.424
500
2.182891
1091.4455
1000
1.840996
1840.996
2000
1.74895
3497.9
5000
1.683191
8415.955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFP350 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 300mOhm @ 9.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 190W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 150 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2600 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Tc) |