
Infineon Technologies
Product No:
IRFP7537PBF
Manufacturer:
Package:
TO-247
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 172A TO247
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.192
3.192
10
2.86995
28.6995
100
2.351725
235.1725
500
2.001954
1000.977
1000
1.688397
1688.397
2000
1.60398
3207.96
5000
1.543674
7718.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET®, StrongIRFET™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 150µA |
| Base Product Number | IRFP7537 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.3mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 230W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 210 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7020 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 172A (Tc) |