
Vishay Siliconix
Product No:
IRFR010PBF
Manufacturer:
Package:
D-Pak
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 50V 8.2A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3395
1.3395
10
1.197
11.97
100
0.93347
93.347
500
0.771153
385.5765
1000
0.608798
608.798
2000
0.568214
1136.428
5000
0.539809
2699.045
10000
0.519508
5195.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFR010 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 200mOhm @ 4.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 25W (Tc) |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 10 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 250 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8.2A (Tc) |