
Vishay Siliconix
Product No:
IRFR010PBF-BE3
Manufacturer:
Package:
TO-252AA
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 50V 8.2A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3395
1.3395
10
1.0963
10.963
100
0.85234
85.234
500
0.722437
361.2185
1000
0.588506
588.506
2000
0.554012
1108.024
5000
0.52763
2638.15
10000
0.503282
5032.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFR010 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 200mOhm @ 4.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 25W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-252AA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 10 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 250 pF @ 25 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8.2A (Tc) |