
Vishay Siliconix
Product No:
IRFR120PBF-BE3
Manufacturer:
Package:
TO-252AA
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 7.7A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.121
1.121
10
0.9177
9.177
100
0.714115
71.4115
500
0.605283
302.6415
1000
0.493069
493.069
2000
0.46417
928.34
5000
0.442064
2210.32
10000
0.421658
4216.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFR120 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 270mOhm @ 4.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 42W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-252AA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 16 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 360 pF @ 25 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7.7A (Tc) |