
Vishay Siliconix
Product No:
IRFR1N60APBF
Manufacturer:
Package:
D-Pak
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 600V 1.4A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4155
1.4155
10
1.2711
12.711
100
1.02182
102.182
500
0.839572
419.786
1000
0.695638
695.638
2000
0.647662
1295.324
5000
0.623675
3118.375
10000
0.599688
5996.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFR1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7Ohm @ 840mA, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 36W (Tc) |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 14 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 229 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 1.4A (Tc) |