
Vishay Siliconix
Product No:
IRFR220PBF
Manufacturer:
Package:
D-Pak
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 4.8A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.76285
7.6285
100
0.594985
59.4985
500
0.491492
245.746
1000
0.388018
388.018
2000
0.362159
724.318
5000
0.344042
1720.21
10000
0.331113
3311.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFR220 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 800mOhm @ 2.9A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 42W (Tc) |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 14 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 260 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4.8A (Tc) |